۲ مطلب در شهریور ۱۳۹۵ ثبت شده است

بیا امروز را عاشقانه نفس بکشیم...

ما آدم‌ها خیلی وقت‌ها خسیس می‌شویم. مثلا می‌دانیم با کارهای کوچکمان می‌شود دل آدمی را شاد کرد و یک دانه‌ی کوچک شادی توی جهان کاشت اما با خساست تمام دریغ می‌کنیم.چه بر سرمان آمده است؟ چه بر سر آن طبع لطیف و نازک وجودمان آمده است؟ دنیا عوض شده؟ ما عوض شده‌ایم؟ یا هر دو؟ 

بیایید امروز به خودمان قول یک باغبانی تمام عیار بدهیم، بیایید توی جهان به اندازه‌ی "یک عالمه‌ی " کودکی‌هایمان دانه‌ی شادی بکاریم، بیایید عبوس بودن‌ها و اخمالو بودن‌های همیشگی‌مان را کنار بگذاریم و لبخند بزنیم؛ به آن رفتگر پیر لاغروی خسته که یکهویی چشمش بهمان می‌افتد. چه می‌شود اگر توی گرمای تابستان بهش یک لیوان آب یخ بدهیم تا آن ته‌ته‌های وجودش خنک شود؟ و یک خسته‌نباشید هم ببندیم تنگ این لیوان آب. شاید خستگی‌اش در نرود اما تو یقین بدار که آن دانه‌ی کوچک را توی دلش کاشته‌ای. 

بیا از امروز رنگی‌رنگی باشیم. به آن بچه کوچولوی تو خیابان که سرش را می‌چرخاند تا نگاهمان کند لبخند بزنیم، به گل‌های توی گلدان آب بدهیم و بهشان بگوییم چقدر دوستشان داریم، باور کن گل‌ها می‌شنوند! بیا گاه‌گاهی دوستت دارم‌ها را کادوپیچ کنیم و بپریم جلوی مادرمان. بیایید به مشکلاتمان بخندیم و از اینکه امروز هم نفس می‌کشیم از خدا تشکر کنیم، بیایید پاییز که شد غمگین نشویم و چشمانمان را ببندیم و از صدای خش‌خش برگ‌های زیر پایمان لذت ببریم. مگر نه اینکه همین یک‌بار قرار است زندگی کنیم؟ مگر نه اینکه عمر لحظه‌هایمان کوتاه است و خیلی زود دیر می‌شود؟ مگر نه اینکه این عمر به ابر نوبهاران ماند؟ پس بیا عاشق و دیوانه باشیم؛ بیا زیر باران به اوی لمیده بر تمام عاشقانه‌هایمان بلند بگوییم چقدر عاشقش هستیم، بیا پابرهنه روی خاک نم‌دارِ پس از باران قدم بزنیم و از پرستوها یاد کنیم، جهان را لمس کنیم؛ شمعدانی‌ها را، سکه‌های صدتومنی ته قلک سفالی‌مان را، چادرنماز مادر را، عینک پدربزرگ را، کتاب‌های دوست‌داشتنی‌مان را. 

باور کن رفیق، دنیا فقط و فقط یک‌بار مال من و توست؛ تنها یک‌بار. بیا توی این یک‌بار بودن، ردپای احساس و مهربانی را از خودمان توی تک‌تک لحظه‌های جهان به جای بگذاریم، بیا من به تو از خوبی‌ها بگویم، تو به فرزندت و فرزندت به فرزندش و... .

می‌دانی رفیق؟ وقتی توی خاک رفتیم دیگر نمی‌توانیم برگردان بزنیم به لحظه‌هایی که قاه‌قاه خنده‌هایمان حتی دلِ فرشتگان توی آسمان را آب می کرد. پس بیا به قدر یک چای خوردنِ دوستانه عطر خوشبختی توی جهان بپاشیم؛ که نفس‌کشیدن در جهانی عطرآگین مثل لذت بوییدن عطر گلاب توی شله زردهای نذری مادربزرگ است.

 • نظرات [ ۲۲ ]
  • פـریـر بانو
  • شنبه ۲۷ شهریور ۹۵

  بسم الله

  یا علی گفتیم و وب آغاز شد :)
 • نظرات [ ۲۴ ]
  • פـریـر بانو
  • جمعه ۲۶ شهریور ۹۵
  عنوان وبلاگ: رمانی از سید آوید محتشم
  لینک‌دونی